Ez az oldal a Demokrácia Műhely 2.0 online verziója, ahol többek közt megjelenítésre kerülnek a közösség tagjai által látogatott foglalkozások tartalmi összegzései.
Ez a tér lehetőséget teremt arra, hogy a műhely résztvevői az együttesen megvitatott, vagy egyéb, a közös érdeklődési körünkbe tartozó témákkal kapcsolatban vitát kezdeményezzenek, illetve reflektáljanak egymásra.
terminus technicus, utópista szocializmusMarx - EngelsLenin - SztálinszociáldemokráciaGiddens: 3. út A szocialista eszmerendszer válaszként született meg az ipari forradalmak után, a kapitalizmus kiépülésének bekövetkeztével. A proletariátus (ez Marxi értelemben érte el…
Konzervativizmus Elsőként, mint ahogyan minden ideológiánál, az ideológia kialakulásának okait, ebből származó előfeltevéseit és a világot általánosítani kívánó, jót és rosszat megkülönböztető „igazságait” kell megvizsgálnunk. A…
fontosabb teoretikusok, írásaikleglényegesebben érintett kérdésköreiaz antropológiai megközelítés fontossága A politikai eszmetörténetet osztályozni leginkább az úgynevezettt izmusok alapján lehet. Elsőként megjelenő - és a nyugati demokráciákat felvetéseiben leginkább…
pluralizmus, elitizmus, többségi vs. konszenzuális korlátozott racionalitás problémájaA demokrácia - modern értelemben véve - meghatározója a politikáról folytatott diskurzusnak. A 19. századtól ideálisnak, a 20.század kötelező érvényűnek tekintette a nyugati kultúrkör.…
állam - hatalom - legitimitás - autoritás - politika társadalmi szerződés -elméletek vs. misztikus államfelfogás Tehát az első kérdés ami a politika megismerésénél felvetődik, hogy milyen indíttatásból egyesülnek az egyének társadalomba (a ‘zoon politikon’…
Max Weber két felfogást követelt meg a kutatótól: egyrészt azt, hogy legyen tisztában saját elkötelezettségével, és ha erre van lehetőség, tárja fel azt, tegye a nyilvános vita számára hozzáférhetővé, másrészt pedig azt, hogy kutatásai során a tényeket és az értékeket…